Liittokouluttajille järjestetään vuosittain jatkokoulutusta. Jatkossa jatkokoulutuspäiviä järjestetään vuosittain. 

Seuroilta otetaan myös mielellään vastaan palautetta nykyisten liittokouluttajien toiminnasta, ideoita liittokouluttajien tehtävien kehittämiseksi koko kentän eduksi. 

Liittokouluttajat kaudelle 1.9.2017 - 31.12.2019 vahvistettiin SAGIn hallituksessa kesäkuussa 2017. Seuraava haku liittokouluttajatehtävistä kiinnostuneille on syksyllä 2019.

Liittokouluttajaoikeudet: 

Liittokouluttajien päivitetty työjärjestys 2017 astuu voimaan 1.9.2017. 

Liittokouluttajilla on oikeus toimia kurssin vetäjinä seuraavilla kursseilla:

  • Koulutusohjaajan peruskurssi, järjestäjä SAGIn jäsenyhdistys 
  • Koulutusohjaajan jatkokurssi, järjestäjä  SAGIn jäsenyhdistys 
  • Valmentajakurssi (2-taso), järjestäjä  SAGI

SAGIn hallitus on vahvistanut liittokouluttajille kurssien vetämisen suositushinnan, joka on 500 € + alv / viikonloppu. Mikäli liittokouluttajaa käytetään tuntiperusteisesti esim. yhdistyksen koulutuksen ja valmennuksen suunnittelussa on suositushinta 32,26 € / tunti + alv. Liittokouluttajat sopivat veloituksesta kuitenkin suoraan kurssien, koulutusten tai muun toiminnan kustannuksista järjestävän seuran kanssa.

Liittokouluttajat ovat sopimuksen mukaan SAGIn jäsenseurojen käytettävissä avustaen koulutukseen ja valmennukseen liittyvissä asioissa, esim. seuran kokonaisvaltaisessa koulutuksen ja valmennuksen suunnittelussa sekä voivat  auttaa seurojen toiminnan kehittämisessä pitämällä seurojen kouluttajien ja valmentajien jatkokoulutusta.

Lisätietoja: koulutus-tmk @ agilityliitto.fi

Liittokouluttajat 1.9.2017-31.12.2019

SAGIn jäsenyhdistykset voivat ottaa yhteyttä suoraan liittokouluttajiin:

Marianne Asikainen 040 - 830 6008 marianne.asikainen@gmail.com
Marika Blom 040 - 707 4806 marika.blom@gmail.com
Lea Heiskanen 040 - 707 3708 lelle.heiskanen@gmail.com
Hanna Hyvärinen 040 - 737 3988 hanna.h.hyvarinen@gmail.com
Nina Hänninen 040 - 583 8930 ninahanninen@gmail.com
Asko Jokinen 050 - 466 3355 askojp.jokinen@gmail.com
Janne Karstunen 040 - 533 8445 jannekarstunen@gmail.com
Petteri Kerminen 040 - 835 8126 petteri.kerminen@gmail.com
Ari Korteniemi 040 - 543 5554 ari.korteniemi@gmail.com
Sampo Kokkonen 040 - 551 1039 sampo.kokkonen@gmail.com
Kim Kurkinen 050 - 524 2580 jimiboy75@hotmail.com
Julia Kärnä 040 - 513 9205 julia@haukkuvaara.fi
Mia Laamanen 050 - 321 2864 mia.laamanen@allk9sports.fi
Sanna Lehtonen 040 - 735 9244 sklehtonen@gmail.com
Niina-Liina Linna 044 - 554 1555 niinu.linna@gmail.com
Teemu Linna 044 - 554 5555 teemu.linna@gmail.com
Ville Liukka 050 - 582 3476 ville.liukka@agilityliitto.fi
Jari Lukkarinen 045 - 667 7808 jari.lukkarinen@gmail.com
Henna McIntosh 040 - 831 4997 henna.mcintosh@gmail.com
Tero Mesiranta 040 - 727 7119 tero@agi.fi
Mari Mäkelä 044 - 218 3475 mari.makela@outlook.com
Anna Parviainen 044 - 523 1886 anna@tahtitekniikka.com
Maiju Parviainen 0400 - 422 984 maiju@tahtitekniikka.com
Johanna Raki 040 - 547 4402 johanna.raki@gmail.com
Christina Råstedt 040 558 9683 stinarastedt@hotmail.com
Seppo Savikko 0400 - 480 475 ffagility@gmail.com
Tiia Söderholm 040 - 841 4513 tiiasoderholm@hotmail.com
Katja Valkki 040 - 726 3031 katja.valkki88@gmail.com
Tiina Wikström 050 - 300 6548 tiina.agility@gmail.com