Uutisarkisto

Uutisten kommentointi

Kommentoithan uutisia aina koko nimelläsi. Sähköpostiosoitteita ei julkaista.

Liikuntasetelit agilityssa

Verohallitus on kesän 2010 aikana linjannut, että agility vastaisuudessa katsotaan TVL 69.5 §:n mukaiseksi omaehtoiseksi liikuntatoiminnaksi, jonka maksuihin voidaan ottaa vastaan liikunta- tms seteleitä tai muita maksuvälineitä.

Verohallitus on ilmoittanut linjauksesta Luottokunnalle (Virikeseteli), Smartumille (Liikunta- ja kulttuuriseteli), Suomen Hoitosetelille (Supersetelille), EBS:lle (Sporttipassille) ja RJ-Kuntoilusetelille (Tyky-kuntoiluseteli), jotka puolestaan tiedottavat palveluntarjoajia liikuntasetelien soveltuvuudesta [...]

Huippu-urheilukoordinaattori valittu

SAGIn uudeksi huippu-urheilukoordinaattoriksi on valittu Marja-Liisa Lindell, joka on vastannut useiden vuosien ajan kansallisten ja kansainvälisten arvokilpailujen järjestelyistä. Lisäksi hän on toiminut monipuolisesti eri vastuutehtävissä niin isoissa kuin pienissäkin kansallisissa kilpailuissa. Marja-Liisa Lindell on kuulunut SAGIn kilpailutoimikuntaan usean vuoden ajan ja hän toimii tällä hetkellä kurinpitolautakunnan puheenjohtajana.

Huippu-urheilukoordinaattorin tehtäväkenttään kuuluu SM-kilpailujen, MM-karsintojen sekä muiden kansallisten ja kansainvälisten [...]

Agilityliiton leiri pidettiin Hämeenlinnan Aulangolla 23.-25.7.2010

Suomen Agilityliitto järjesti tänäkin vuonna agilityleirin Hämeenlinnassa Aulangon lomakylässä 23.-25.7.2010. Leiri oli tarkoitettu kaikille lisenssin omaaville “junnuista sennuihin”.

Agilityleirin kouluttajina toimivat Rauno Virta, Leena Rantamäki-Lahtinen, Anna Heinonen sekä Heidi Attola ja Malla Laapotti.  Rauno Virta painotti koulutuksissaan ennakoivaa ohjaamista, joka omalta osaltaan edesauttaa koiran turvallista radan suorittamista. Leena Rantamäki-Lahtinen muistutti leiriläisiä oman koiran jaksamisen havainnoinnin tärkeydestä. [...]