Agilityn lajivalmentaja, AVA2-koulutuksen tavoitteena on syventää valmennuksellista ajattelua, vahvistaa käytännön valmennustaitoja sekä tukea omaa kehittymistä agilityvalmentajana. AVA2-koulutus on suunnattu valmentajille, joilla on AVA1-koulutuksen osaaminen tai valmentajat, joilla on vähintään viiden vuoden kokemus valmentamisesta tai yrittäjyydestä agilityn parissa. Tutustu kurssien hyväksilukuun.
AVA2-koulutuksen tavoitteena on kerätä taitoja kokonaisen harjoituskauden suunnitteluun kokonaisvaltainen harjoittelu huomioiden.
AVA2-koulutus koostuu yksittäisitä moduuleista eli kursseista, jotka on jaettu neljään oppimisalueeseen:
- agility-yhteisö
- valmennustaidot
- urheilijataidot
- lajitaidot
Jokaisessa oppimisalueessa on 2–4 moduulia sekä erikoistumistehtävä. Erikoistumistehtävä suoritetaan moduulin yhteydessä.
Koulutuksen kokonaiskesto on noin 85 tuntia.
Koulutuksen jälkeen
Koulutuksen jälkeen sinulla on entistä vahvemmat valmiudet toimia agilityvalmentajana. Saat työkaluja suunnitelmalliseen valmentamiseen ja tukea oman valmennusidentiteetin rakentamiseen lajitaitojen vahvistamista unohtamatta. AVA2 on myös väylä jatkaa AVA3-koulutukseen.
Löydät lisätietoja SAGIn koulutusohjeesta ja kaikki jäsenseurojen järjestämät koulutukset löydät SAGIn oppimisympäristön kalenterista.
Lisätietoja

Viljami Saarivuo
Koulutuspäällikkö
- Puhelinnumero
- 040 187 9816
- Sähköpostiosoite
-
viljami.saarivuo
@sagi.fi